Haberler

İnegöl’e Yeni Fuar Alanı

blank

İnegöl’e Yeni Fuar Alanı

Mobilya üretiminin kalbi konumunda bulunan İnegöl’e yeni fuar alanı merakla bekleniyor. İnegöl mobilyalarının dünyaya tanıtılması için çok önemli bir yere sahip olacak yeni fuar alanı ile birlikte tanıtımlar çok daha büyük bir ivmelenme şansı edecekler.

İnegöl’e Yeni Fuar Alanı Karmaşık Yapıda Olacak

blank

İnegöl’e yeni fuar alanı yapımı hakkında açıklamalarda bulunan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, fuar hakkında önemli konulara değindi. Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Uğurdağ, İnegöl Mobilya Fuarı’nın 2015 tarihinden itibaren bölgenin en önemli ekonomik projelerinden birisi olduğunu ifade etti. Özellikle İMOS döneminde başlamış ve İMOS, MODEF yönetim kurulları ile 2015 yılında projesi tamamlanmış ve hazır vaziyette bekleyen fuar hakkında Uğurdağ son birkaç ayda önemli gelişmelerin kaydedildiğinden bahsetti.

Süreç kapsamında siyasetçilerin de konuyla yakından ilgilendiğini ifade eden Uğurdağ, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve iş insanları ile birlikte fuar projesinin önemli bir ivme yakaladığını ifade etti. Projenin temelde 105 adayı içerdiğini söyleyen Uğurdağ, son aylardaki gelişmelere bakıldığında metrekarenin yeterli olmayacağını ve bunun yanında OSB’de yeni bir alan bulunabileceğine dair düşüncelerin baskın çıktığını söyledi. Bu kapsamda da fuar alanı için OSB’de yer tespiti yapıldığını ve ardından tahsisin de gerçekleştiğini belirten Uğurdağ, fuar çalışmalarının hız kazanmış olduğunu da vurguladı.

Bu kapsamda İnegöl’e önemli bir ekonomik hareketlilik yaşatacak olan yeni fuar alanı hakkında çalışmaların devam ettiğini de ifade ederek fuar alanı projelerinin yanında test merkezi, AR-GE merkezi, tasarım merkezi gibi projelerin de birlikte yürüttüğünü açıkladı.

İnegöl Yeni Fuar Alanı Özellikleri

Elde edilen bilgilere göre İnegöl yeni fuar alanı özellikleri modern zamanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanıyor. Proje ilk başlarda 105 adadan oluşuyordu ve 80 bin metrekare bir arsa üzerinde 40 bin metrekare inşaat sahası bulunuyordu. 40 bin metrekarenin yeterli gelmeyeceği düşüncesi üzerine 2. Mobilya İhtisas OSB’de 105 dönümlük bir yer tahsis edilmiş durumdadır. Bu tahsis edilen alan projenin hayata geçirilmesi için yeterli bulunuyor ve projenin bu alanda devam etmesi bekleniyor.

Yapılacak olan yeni fuar alanı sadece mobilya sektörü için değil aynı zamanda diğer sektöre ait olan fuarlara da ev sahipliği yapacak. İnegöl her ne kadar mobilya üretimi ile öne çıkıyor olsa da inşa edilecek fuar diğer sektörlere de yanıt verebilecek. Özellikle otomotiv, makine, yan sanayi, kitap fuarı gibi çeşitli etkinliklerin de yeni fuar alanında düzenlenmesi amaçlanıyor. MODEF kapsamında yürütülecek olan yeni fuar alanının organizasyonları da yine mobilya fuarlarında olduğu gibi kapsamlı ve katılımcıları memnun edecek şekilde hayata geçirilecek.

İnegöl İçin Yeni Fuar Alanı Ne Kazandıracak?

İnegöl için yeni fuar alanı pek çok fırsatı da beraberinde getirecek. Özellikle bölge ekonomisi için çok önemli olacak yeni fuar alanı daha büyük alana sahip olacağı için daha fazla üreticinin de katılımını mümkün hale getirecek. Bunun yanında günümüz piyasa ilişkilerinin de daha yakından takip edilmesine katkı sunarak ithalat, ihracat gibi konular üzerinde etkiler yaratacak.

Özellikle fuarlara katılım firmaların tanıtımlarını yapmaları, doğrudan ürünlerini tüketiciye göstermeleri ve özellikle yurtdışı bağlantıları kurmak açısından önem taşıyor. Sektör temsilcilerinin bir araya gelmesine neden olan fuarlar bu sayede iş ilişkilerinin gelişmesinin yanında yeni iş bağlantılarının da daha kolay hale gelmesine neden oluyorlar.

Yeni fuar kapsamında mobilya dışında diğer alanlara da öncelik verileceğinin belirtilmesi bölge ekonomisi için oldukça önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor. İşletmeler bağlantı ağlarını geliştirdikleri gibi söz konusu sektörde iş yapan ya da iş yapmak isteyen yeni kimseler ile de tanışıklık kurulmasına olanak tanıyorlar. Bu sayede özellikle sektöre ait ve hizmet satın almak isteyen müşteriler tarafından yeni fuar alanı ilişkilerin çok daha kolay şekilde gerçekleşmesini mümkün hale getirecekler.

İnegöl’e yapılacak yeni fuar alanı ayrıca pazarlama araştırmalarının da en iyi hale gelmesine destek olacak ve böylece ürünlerin karşılıklarının nasıl olduğunun tayin edilmesi açısından da önem gösterecek. Daha çok katılımcı firmanın bir araya gelmesi ise farklı ürünleri yakından görülmesini sağlayarak sektör için gerekli ve geliştirici olan rekabet koşullarının da daha kolay şekilde olmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir