Haberler

İnegöl Mobilya Fuarı 2021 Ne Zaman?

blank

İnegöl Mobilya Fuarı 2021 Ne Zaman?

Mobilya alanında önemli bir fuar olan İnegöl Mobilya Fuarı 2021 ne zaman yapılacağı katılımcılar ve mobilya meraklıları tarafından merak ediliyor. Mobilya sektörünün önde gelen temsilcilerinin katılımları ile gerçekleşen fuar kapsamında yeni ürünler, mobilyalar ve yan ürünler ziyaretçiler ile buluşacaklar.

İnegöl Mobilya Fuarı Nedir?

blank

Bursa’nın İnegöl ilçesinde her yıl düzenlenen İnegöl Mobilya Fuarı mobilya dünyasının kalbinin tek bir noktada atmasına olanak tanıyor. Markaların, sektör temsilcilerinin, ziyaretçilerin ve özellikle yurtdışından gelen temsilcilerin katılımı ile gerçekleşen İnegöl Mobilya Fuarı bu sayede mobilya dünyasında en son gelişmeleri yakından takip etmeye yardımcı oluyor. Alanının en çok takip edilen ve merakla beklenen fuarı olan İnegöl Mobilya Fuarı 27 bin metrekarelik kapalı alanda, iki yüze yaklaşan mobilya üreticisinin son geliştirmiş olduğu mobilya ürünlerini ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor. Fuar köklü bir geçmişe sahip olduğu için dünya çapında da tanınan bir fuar olup yaklaşık 70’den fazla ülkeden temsilcinin katılımı ile gerçekleşmektedir.

İnegöl Mobilya Fuarı’nın Önemi Nedir?

İnegöl Mobilya Fuarı katılımı özellikle üreticiler ve sektör temsilcileri için büyük önem taşıyor. Çünkü yurtdışından gelen temsilciler sayesinde ürünlerin ihracat edilme olasılığı daha fazla artış gösterirken aynı zamanda iç pazarda da mobilya mağazaları yeni ürünleri yakından görme olasılığı elde ediyorlar. Fuar kapsamında mobilya ve dekorasyon ile ilgili odalar, dernekler ve akademik kuruluşlar çeşitli etkinlikler düzenleyerek katılımcıların sektör hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyorlar. Aynı zamanda sektörel yayın temsilcileri de fuarda bulunarak gelişmeleri yakından izleyerek aktarma imkânı buluyorlar.

Bunun yanında fuar tüm şu alan üreticileri için tanıtım ve yeni bağlantılar kurmak açısından önem taşıyor; dekorasyon ürünleri ve aksesuarları, mobilya, mobilya aksesuarları, yatak ve baza, ofis mobilyaları, masa ve sandalye takımı, duvar ve elektronik eşya üniteleri, bebek, çocuk ve genç odaları, yemek odaları, yatak odaları üreticilerinin tamamı için hem ürünlerinin sergilenmesi hem de yeni bağlantılar kurulabilmesi için çok önemli olan İnegöl Mobilya Fuarı bu kapsamda ihracatçı, ithalatçı, bayi adayları, mobilya toptancıları, mağaza sahipleri ve yöneticileri için de önemini koruyor.

İnegöl Mobilya Fuarı Ne Zaman?

İnegöl Mobilya Fuarı tarihi genelde her yıl sonbahar aylarında gerçekleştirilmektedir ancak bu yıl salgın şartları yüzünden İnegöl Mobilya Fuarı 2021 tarihi 5 – 10 Nisan 2021 tarihlerine alınmıştır. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ile MODEF Fuarcılık tarafından alınan karar kapsamında salgın şartları bakımından 2021 yılındaki mobilya fuarının Nisan ayında yapılacağı açıklandı. Özellikle salgın koşullarına rağmen hem yurtiçinden hem de yurtdışından önemli oranlarda ziyaretçi ağırlayan fuar bu sayede 2021 yılında da önemli gelişmeler gösterecektir.

Fuar Neden İnegöl’de Düzenleniyor?

İnegöl Mobilya Fuarı’nın İnegöl’de düzenlenmesi mobilya sektörü için Türkiye’nin en önemli alanlarının başında gelen ilçeden kaynaklanmaktadır. Bursa’nın ilçesi olan İnegöl, eski tarihlerden beri mobilyacılık alanında önemli bir merkezdir. Özellikle Osmanlı döneminde tersanelerin kereste ihtiyacının karşılanması için kurulan sanayi kuruluşları daha sonra tersaneler için kereste ihtiyacı azalınca mobilya sektörüne yönelmişlerdir. İlçenin günümüzdeki durumu mobilya alanında iş yeri sayısı ve istihdamı açısından çok büyük bir yere sahiptir. Özellikle mobilya ağırlıkta üretim yapan ilçedeki üretim yerleri koltuk, kanepe, sandalye, yatak ve oturma odası takımları dahil olmak üzere mobilya tanımına giren her şeyi üretimini yapmaktadır.

Bu sayede hem ülkenin ekonomisine önemli bir katkı sunmakta, hem de istihdam sayısının artmasına neden olmaktadır. Özellikle 2000 yılından itibaren yurtdışındaki yatırımcıların da dikkatini çeken bölgedeki üretim tesisleri günümüzde dünya genelinde ihracat yapmaktadırlar.

4000 dönüme yakın olarak kurulu alan üzerinde ortalama 3000 civarında mobilya üreticisi bulunmaktadır. İlçedeki sanayi sayısına bakıldığında yüzde 89 oran ile mobilya üretiminin ne kadar büyük bir yer tuttuğu daha rahat görülebilmektedir. Özellikle İstanbul gibi merkezlere yakın olması yüzünden de İnegöl büyük bir avantaja sahip olmaktadır. Son dönemlerde Ortadoğu pazarı başta olmak üzere Afrika ve Asya’da da önemli girişimler yapılmış ve bölgeden yıllık ihracat sayısında önemli artışlar kaydedilmiştir.

Tüm bu nedenlerden ötürü mobilya fuarının İnegöl’de düzenlenmesi hem bölgedeki markaların tanıtımlarını sağlamakta hem de bölgenin çekiciliğinin daha da artmasına neden olmaktadır.

İnegöl Mobilya Fuarı Katılmanın Önemi Nedir?

İnegöl Mobilya Fuarı katılmak üreticiler ve sektör temsilcileri için büyük önem taşıyorlar. Özellikle günümüz şartlarında yoğun bir rekabetin yaşandığı göz önüne alındığında mobilya üreticileri de bu rekabet ile baş edebilmek için belirli noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir. Teşhirin ve tanıtımın çok önemli olduğu günümüzde ürünlerin hemen pazarda yer bulabilmesi için doğru tanıtım faaliyetlerinin yapılması gerekmektedir. Üreticiler için İnegöl Mobilya Fuarı bu imkânı sağlamakta ve pek çok kesime ürünlerinin ulaşmasını mümkün hale getirmektedir. Sadece ürünlerin tanıtımı için üreticilere destek sunmakla kalmayıp aynı zamanda ihracatçılar, mobilya mağazası sahipleri ve sektör meraklıları için de önemli bir buluşma yeri haline gelmektedir.

İnegöl Mobilya Fuarı tanıtım açısından önemli kazanımlar sunduğu gibi farklı sektörlerin işbirliği yapabilmesini de olanaklı hale getiriyor. Mobilya temel olarak başka sektörlerle de iç içe olacağından fuar kapsamında üreticiler ile doğrudan temas şansının bulunması bu alanda yatırım yapmak ya da yeni iş fikirlerini hayata geçirmek isteyenler için de önem taşımış oluyor. Mekan ve zaman sınırını ortadan kaldırarak tüm katılımcılar için yararlar sağlayan fuar aynı zamanda fiziksel ilişki ağlarının artmasını ve dünyanın pek çok noktasına daha rahat şekilde ulaşmayı da sağlayarak önemli bir katkı sağlamış oluyor.

İnegöl Mobilya Fuarı ulaşım açısından da katılımcılara kolaylık sunduğu için fuarın önemi ve katılımı çok daha artmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir